Category Archives: Cep Kitapları

JAPONYA BİR YÜKSELİŞİN KISA HİKÂYESİ

Japonya_OnJAPONLAR, DENİZDEN GELDİKLERİNE VE SUDAN ÇIKIP DAĞLARA YÜKSELDİKLERİNE İNANIRLAR.

JAPONYA DÖRDÜ ÇOK BÜYÜK, DİĞERLERİ ÇOK KÜÇÜK DÖRT BİN KADAR ADADAN OLUŞUR. ADALARIN YÜZDE SEKSENİ DAĞLIKTIR. DAĞLARIN DA YÜZDE SEKSENİ ORMANLARLA KAPLIDIR. 380 BİN KİLOMETREKARE TOPLAM YÜZÖLÇÜMÜ OLAN ADALARIN DAĞLARINDAN, ORMANLARINDAN, VOLKANLARINDAN VE IRMAKLARINDAN ARDA KALAN ALANDA 127 MİLYON İNSAN YAŞAR.

JAPONLARIN  FAZLA BİR ALANA İHTİYACI OLDUĞU DA SÖYLENEMEZ. JAPON İNSANI, 90 X 180 SANTİMETRE BOYUTLARINDA 1,60 METREKARELİK HASIRLARIN ÜSTÜNDE BÜYÜR. AİLENİN YAŞADIĞI ALAN DA ANCAK BEŞ ALTI HASIR ALACAK KADAR BİR ODADAN İBARETTİR. JAPONLAR, “UYUMAYA TEK BİRE HASIR, OTURMAYA YARIM HASI YETER”, DERLER.

KİTABIN ÖYKÜSÜ, YİRMİNCİ YÜZYILA DAMGASINI VURAN OLAĞANÜSTÜ BAŞARILARI GERÇEKLEŞTİREN BU İNSANLARLA İLGİLİDİR.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

AFRİKA ZENGİN AMA YOKSUL

Afrika_On

AFRİKA HEM ZENGİN HEM DE YOKSUL BİR KITADIR.

 YOKSULDUR…

ÇÜNKÜ DÜNYANIN EN YOKSUL 20 ÜLKESİNDEN 19’U BU KITADADIR. KOLERADAN SARIHUMMAYA, EBOLADAN AİDS’E KADAR HER TÜRLÜ HASTALIK KOL GEZİYOR. AÇLIK BAŞLI BAŞINA BÜYÜK BİR FELAKET. HER GÜN FARKLI BİR BÖLGESİNDE KATLİAM OLUYOR. DÜNYA İSE İZLEMEKLE YETİNİYOR. GORİLLERİN, GERGEDANLARIN DAVASINI GÜDEN SAYISIZ BATILI ÖRGÜT BÖLGEDE MEVCUT. NE VAR Kİ, KITA İNSANININ DAVASINI GÖZETEN, KARŞI KARŞIYA KALDIĞI FELAKETİN GERÇEK NEDENLERİ ÜZERİNE EĞİLEN VE KAMUOYUNU DOĞRU BİLGİLENDİREN GÜÇLÜ BİR ÖRGÜT YOK.

AFRİKA AYNI ZAMANDA ZENGİNDİR.

ÇÜNKÜ ELMASTAN ALTINA, PLATİNDEN TANTAL’A, BAKIRDAN KROMA, URANYUMDAN PETROLE KADAR BÜTÜN MADENLER BU KITADA ÇIKARILIYOR. NE VAR Kİ, BÜTÜN MADEN OCAKLARI VE BEREKETLİ TARIM ALANLARI BEYAZLARIN ELİNDE. SİYAHLAR FATURAYI ÖDÜYOR, BEYAZLAR HÂSILATI GÖTÜRÜYOR.

KİTAP, AFRİKA’NIN BİRBİRİNE TAMAMEN ZIT OLAN SÖZ KONUSU İKİ GERÇEĞİNİ BİR ARADA İNCELEMEKTEDİR.

ARTAN KÜRESEL KARGAŞADA AFRİKA’NIN OYNADIĞI ROLÜ VE BUNDAN SONRAKİ MUHTEMEL GELİŞMELER KONUSUNDA FİKİR SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER İÇİN BAŞUCU KİTABI NİTELİĞİNDEDİR.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

SOĞUK SAVAŞI GÖZETLERKEN


Soguk_Savas_OnTERÖR DÜNYAYA NASIL YAYILDI?
TÜRKİYE NASIL KUŞATILDI?

İLK BASKISI 2002 YILINDA YAYINLANAN KİTABIN GÜNCELLENMİŞ İKİNCİ BASKISIDIR.   GÜNCELLEME, 10 YIL ÖNCE KALEME ALINMIŞ OLAN İLK METİNLERDE HİÇBİR DEĞİŞİKLİK YAPILMADAN, SONA “OMURGASIZ POLİTİKA İLE DÜNYA NEREYE GİDİYOR?” ADLI YENİ BİR BÖLÜM EKLENEREK YAPILMIŞTIR.

KİTAP, 2011 BAŞLARINDA ORTAYA ÇIKAN HALK AYAKLANMALARINI 10 YIL ÖNCESİNDEN HABER VERMEKTEDİR.

KİTAPTA ÜZERİNDE DURULAN EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ, YAPAY BİR ÜLKE OLAN İSRAİL’İN AYAKTA TUTULMASI ÇABALARININ MALİYETİ VE FATURANIN KİMLERE ÖDETİLDİĞİ KONUSUDUR.
KİTABIN CEVABINI ARADIĞI BAZI SORULAR,  ARKA KAPAĞINDA ŞÖYLE İFADE EDİLMİŞTİR:

NÜKLEER SİLAHLAR DÜNYAYA NASIL YAYILDI?

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN SONRA, BÜYÜK GÜÇLER, TÜRKİYE’YE NASIL BİR ÇEVRE, DAHA DOĞRU BİR DEYİMLE, NASIL BİR KAFES HAZIRLAMIŞLARDIR?

TÜRKİYE GÜCÜNÜN SON HADDİNE AZALDIĞI DÖNEMLERDE BİLE, NEDEN HEP BÜYÜK GÜÇLERİ ÜRKÜTEN BİR KONUMDA OLMUŞTUR?

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDE, BÖLGEMİZDE YÜZYILLARDIR VAR OLAN SİYASÎ, KÜLTÜREL VE ETNİK SORUNLAR NASIL KAŞINMIŞTIR?

ORTA DOĞU’DA HANGİ BÖLGESEL SORUN, NE ZAMAN VE NE BİÇİMDE SAHNEYE ÇIKARILMIŞTIR?

BÖLGE İNSANLARININ BÜYÜK GÜÇLERİN OYUNUNA GELMEK KONUSUNDAKİ KABİLİYETİNİN ARKA PLANINDA NASIL BİR KÜLTÜREL MANZARA VARDIR?


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

BEŞ MAKALE


bes_makaleİHANET ve İŞBİRLİKÇİLİĞİN TARİHTEKİ ROLÜ ÜZERİNE

İŞBİRLİKÇİLİK ÜZERİNE: 4

KİTAP, ADINDAN ANLAŞILACAĞI ÜZERE, TARİH BOYUNCA, KENDİ HALKINI YÖNETMEK İÇİN DIŞ GÜÇLERDEN DESTEK ARAYAN İNSANLARI VE TARİHİN BUGÜNKÜ BİÇİMİ ALMASINDAKİ ETKİN ROLLERİNİ İNCELEMEKTEDİR.

BİRİNCİ MAKALE, MİLATTAN ÖNCEKİ DÖNEMDE PERS-GREK İLİŞKİLERİNİ, ÖNCE PERSLERİN NASIL VE HANGİ DESTEKLERLE PELOPONEZ’E GİDEBİLDİĞİNİ, SONRA DA MAKEDONYALI İSKENDER’İN BÜTÜN DÜNYAYI FETHEDEBİLECEĞİ DÜŞÜNCESİNE HANGİ ETKENLERLE KAPILDIĞINI İNCELER.

DİĞER MAKALELER, TÜRK TARİHİNDEN ÖRNEKLER VERMEKTEDİR. DOĞU TÜRKİSTAN’IN ÇİN ELİNE VE BATI TÜRKİSTAN’IN RUS ELİNE NASIL ESİR DÜŞTÜĞÜ KONULARI AYRI AYRI İNCELENMEKTEDİR.

SON MAKALE, KUVAYI MİLLİYE’NİN VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TÜRK TARİHİNDEKİ ÖNEMİNİ SERGİLEMEKTEDİR.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

ÇİN: 3500 YILIN KÖŞE TAŞLARI

cinİŞBİRLİKÇİLİK ÜZERİNE: 3

KİTAP, ÇİN’İN ALTERNATİF BİR KÜRESEL GÜÇ OLUP OLAMAYACAĞI KONUSUNA IŞIK TUTMAK İÇİN YAYINLANMIŞTIR. BU AMAÇLA ÇİN’İN 3500 YILLIK TARİHİNİ İNCELER. ÖZELLİKLE SARI IRMAK VADİSİNDE KURULMUŞ TÜRK SOYLU HANEDANLARI VE BUNLARIN HER BİRİNİN ÇİN’DE YÖNETİMİ NASIL ELE GEÇİRDİKLERİ VE SONRA NASIL KAYBETTİKLERİ KONULARINA AĞIRLIK VERİR. KİTAPTA, ÇİN’DE DİNLER ARASI REKABETİ VE ZAMAN ZAMAN ORTAYA ÇIKAN DİN KÖKENLİ ÇATIŞMALARI VE KATLİAMLARI ELE ALIR. SÖMÜRGECİ AVRUPALILARIN ÇİN’İ NASIL PARÇALADIKLARI, MAO’NUN YÖNETİMİ NASIL ELE GEÇİRDİĞİ, KOMÜNİZMİN NASIL SONA ERDİRİLDİĞİ, BUGÜNKÜ ÇİN’İ HAZIRLAYAN DENG SİOPİNG REFORMLARINI KİTAPTA BULABİLİRSİNİZ.

KİTAPTA, TÜRKİYE’DE 24 OCAK 1979 KARARLARIYLA DENG SİOPİNG YÖNETİMİNİN ALDIĞI REFORM KARARLARININ KIYASLANMASINI DA BULABİLİRSİNİZ.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

KURTLA YİYİP ÇOBANLA AĞLAŞANLAR


kurtla_yiyipGENLERİYLE OYNANMIŞ ENTELEKTÜELLE

İŞBİRLİKÇİLİK ÜZERİNE: 5

KİTAP, WİKİLEAKS BELGELERİNDE İSİMLERİ GİZLENEN XXXX’LERLE İLGİLİDİR. EGEMEN GÜÇLERİN KÜRESEL MEDYAYA HANGİ ÖDEVLERİ YÜKLEDİĞİNİ ANLAMAK İSTEYENLER İÇİN BİRÇOK KANIT VE DÜŞÜNCEYİ SERGİLEMEKTEDİR.

KİTAP, SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ BOYUNCA CİA VE PENTAGON’UN DEMİRPERDE’NİN YANDAŞI GÖRÜNÜMÜNDEKİ PEK ÇOK ENTELEKTÜELİ NASIL DEVŞİRDİĞİNİ, NE GİBİ YOLLAR İZLEDİĞİNİ, GAZETE, RADYO, TELEVİZYON, SİNEMA, TİYATRO, DERGİ VE KİTAPLAR ARACILIĞIYLA NASIL PROPAGANDA YAPILDIĞINI ANLATIR.

AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİNİN SOĞUK SAVAŞ BOYUNCA NE GİBİ YOLLAR İZLEDİKLERİNİ, SÖZDE BİLİM ADAMLARININ NASIL AJANLIK YAPTIKLARINI KİTAPTA BULABİLİRSİNİZ.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

GÜNÜMÜZE IŞIK TUTAN TARİHÇELER


tarihcelerBu kitabın içinde, her biri ayrı bir konuyu inceleyen altı ayrı kitap yer almaktadır. Hepsi, yıllardan beri yakından izle-mekte olduğumuz çeşitli bilimsel tartışma konularıyla ilgili olarak hazırladığımız araştırma yazılarıdır. Kısa oldukları için şimdiye kadar yayınlanmamış olan bu kitapları tek bir cilt içerisinde okuyucumuzun takdirine sunuyoruz.

Birinci kitap, faşizmin tarihini, benzer diğer kavram-larla birlikte oluşum sürecini ve günümüzde örtük biçimde geçerli olan ilke ve politikalarını inceler. Bu yazımız Kurtla Yiyip Çobanla Ağlaşanlar veArsızlık ve Kültür/Batının Kültürü Dış Politikasını Nasıl Yönlendiriyor? adlı kitaplarımızın eki mahiyetindedir ve o kitaplarımızın eksik kalan yönlerini de tamamlamaktadır.

İkinci kitabımız, küreselleşme olgusuyla ilgili bir değer-lendirmedir. Küreselleşmenin kültür ve ekonomi boyutlarını inceler. Büyük Güçlerin küreselleşmeden ne beklediklerini, kültür alanında görülen melezleşmenin derinliğini ve söz ko-nusu oluşumdan umulan sonuçları açıklar. Bu kitabımız da Kurtla Yiyip Çobanla Ağlaşanlar kitabımızın eki olarak düşünü-lebilir.

Üçüncü kitabımız, Fransa’da İşgal Yılları adlı kitabımızın eki mahiyetinde bir çalışmadır. Söz konusu kitapta, Alman işgali aşama aşama anlatılır. Burada ise Alman işgalinin kur-şun atmadan nasıl mümkün hale getirildiği ve basının bu işteki ağır sorumluluğu incelenmektedir.

Dördüncü kitabımız, genetiğiyle oynanmış tohumların ve gıdaların yeryüzüne hızla yayılması üzerine kaleme alın-mış bir bilim ve bilim felsefesi yazısıdır. Büyük Güçlerin, aslında insanlığa büyük imkânların kapılarını açabilecek nite-likteki genetik bilimini nasıl bir sahte bilime dönüştürdükle-rini anlatır.

Beşinci kitabımız, kültür üzerine sürüp gelen tartışma-lara karışan bir araştırma yazısıdır. Kültürün insan zihninin derinlerinde nasıl kök saldığını beş ayrı ülkenin tarihinden örnekler vererek inceler.

Altıncı kitabımız, aslında İkinci Binyılın Muhasebesi adlı kitabımızın 27. bölümüdür. Darwin’in görüşlerinin bir ideoloji kalıbına dökülerek, sömürgeci emelleri aklamak için geliştirilen söylemlerin omurgasına nasıl yerleştirildiğini göstermekte-dir. Genetiğin sahte bilime dönüştürülmesini anlatan kita-bımızın yanında ikinci bir çarpıcı örnek olduğu için aynı ko-nuyu bu kitabımızın çerçevesine de taşımayı uygun gördük.

Saygılarımızla,

İbrahim OKUR, Bursa 2012


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

FRANSA’DA İŞGAL YILLARI


FransadaGÜMÜŞ KURŞUN

İŞBİRLİKÇİLİK ÜZERİNE: 2

KİTAP, TÜRKİYE’YE KARŞI HER FIRSATTA KÜÇÜMSEYİCİ BİR ÜSLUP KULLANAN VE YİNE HER FIRSATTA HAÇLI SEFERİ YAPMAKTAN SÖZ EDEN FRANSA’NIN İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI BAŞLARINDA ALMANYA KARŞISINDA İÇİNE DÜŞTÜĞÜ DURUMU İNCELER.

FRANSA ALMANLAR TARAFINDAN İŞGAL EDİLİNCE, KİŞİSEL ÇIKARINA DÜŞKÜN FRANSIZLARIN, YENİ EGEMENE UYUM SAĞLAMAK İÇİN NELER YAPTIKLARINI, TARİH ÖNÜNDE NE HALLERE DÜŞTÜKLERİNİ SERGİLER.

KİTAP, BÜYÜK GÜÇLERİN ORDU VE DONANMALARIYLA FETİH ÇAĞINI KAPAMAK ZORUNDA KALDIĞI BİR DÜNYADA, İŞBİRLİKÇİ TAİFESİNİN OYNADIĞI ROLÜ ANLAMAK İSTEYENLER İÇİN GÜZEL BİR ÖRNEK SUNMAKTADIR.

KİTAPTA İŞGAL ALTINDAKİ FRANSA İLE GÜNÜMÜZ TÜRKİYE’Sİ ARASINDAKİ PARALELLİKLERİ DE GÖRMEK MÜMKÜNDÜR.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

KÜLTÜR SAVAŞI


kultur_savasiTÜRKLÜK DÜŞMANLARININ CEPHANESİ

İŞBİRLİKÇİLİK ÜZERİNE: 1

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUNDA TÜRKLERİ ANADOLU’DAN KOVAMAYAN BÜYÜK GÜÇLER, ŞİMDİ DE “ANADOLU’DA ZATEN TÜRK YOKTU”, DEMEYE BAŞLADILAR. ANADOLU MÜSLÜMANLARINA TÜRKADINI ATATÜRK’ÜN VERDİĞİNİ, TÜRKÇEYİ DE ATATÜRK’ÜN UYDURDUĞUNU SÖYLÜYORLAR.

BU AMAÇLA, TARİHİMİZE, KÜLTÜRÜMÜZE, TÜRKÇEMİZE, BAYRAĞIMIZA, MÜZİĞİMİZE, HALK OYUNLARIMIZA, YEMEKLERİMİZE, HATTA GENETİK YAPIMIZA  DAİR “SÖZDE BİLİMSEL” YAZILAR YAYINLANIYOR.

KİTAP, BÜTÜN BU KONULARI, YALANLARIN İÇERİĞİYLE VE CEVAPLARIYLA BİRLİKTE ELE ALMAKTA, KONUYU, BİRİ TARİH DÜZLEMİNDE, DİĞERİ FELSEFE DÜZLEMİNDE ELE ALAN İKİ ANA BAŞLIK ALTINDA 17 AYRI BÖLÜM HALİNDE İNCELEMEKTEDİR.

KİTAP, YAZARIN HAZIRLADIĞI İŞBİRLİKÇİLER DİZİSİ ÇERÇEVESİNDEKİ İLK KİTABIDIR.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03

OSMANLI’NIN SON YILLARI


Osmanli_OnPOLİTİKA KÜLTÜRÜMÜZÜN KÖKENLERİ

OSMANLI GÜCÜNÜN DORUĞUNDAYKEN RUS, İNGİLİZ ve FRANSIZ ELÇİLERİ YÜKLÜ HEDİYELERLE İSTANBUL’A GELİRLER, KENDİ ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA LOBİ YAPMALARI İÇİN VEZİRLERİ İKNA ETMEĞE ÇALIŞIRLARDI.  MESELA, O DÖNEMDE HENÜZ TARİH SAHNESİNE ÇIKMAMIŞ OLAN RUSLAR, SADRAZAMLARA ve VEZİRLERİN HER BİRİNE PAHA BİÇİLMEZ KÜRKLER GETİRİRLERDİ. OSMANLI MEMURLARI DA DEVLET KADEMELERİNDE YÜKSELEBİLMEK İÇİN VEZİRLERİN BİRİNİN KOLTUĞUNUN ALTINA SIĞINMAYA ÇALIŞIRLARDI.

GERİLEME DÖNEMİNDE HER ŞEY DEĞİŞTİ.

GEREK SADRAZAMLAR, GEREK VEZİRLER, GEREKSE DE MEMURLAR, KOLTUK KAPMAK İÇİN İNGİLTERE, FRANSA, ALMANYA ve RUSYA’DAN BİRİNİN HİMAYESİNE GİRMEYE ÇALIŞIR OLDULAR. İKİNCİ MEŞRUTİYET İLÂN EDİLDİĞİNDE İŞLER İYİCE ÇIĞIRINDAN ÇIKTI.

YENİ ORTAYA ÇIKAN POLİTİKACI ve GAZETECİ ZÜMRESİ, AVRUPA ÜLKELERİNE YARANMAK İÇİN BİRBİRİYLE YARIŞAN VEZİR VÜZERA ZÜMRESİNİN ÖNÜNE GEÇTİ. AĞIZLARINDAN YÜCE DEĞERLERİ DÜŞÜRMEYEN SÖZ KONUSU ZÜMRELER, BİRBİRİ HAKKINDA ATIP TUTARKEN EL BİRLİĞİ HAİNDE ON YIL İÇİNDE ÜLKEYİ TAMAMEN TÜKETTİLER.

KİTAP, OSMANLI DEVLETİNİN SON ON BEŞ YILINI BU BAĞLAMDA İNCELEMEKTEDİR.


KİTABIN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ ve ÖN YAZISI NİTELİĞİNDEKİ İLK BÖLÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

indir-buton01 indir-buton02 indir-buton03